مرکز پاورپوینت اکران

پاورپوینت مهندسی پاورپوینت پزشکی پاورپوینت انسانی پاورپوینت درسی پاورپوینت هنر پاورپوینت آموزشی پاورپوینت عمومی

اطلاعیه فروشگاه

در صورت بروز هرگونه مشکل در خرید فایل، داشتن سوال، پیشنهاد، انتقاد، مشاهده فایل انحصاری خود در فروشگاه و نیز سفارش ساخت پاورپوینت جدید، به شماره تلفن 09141594468 پیامک بزنید تا سریعا رسیدگی شود.

تحقیق آماده با موضوع بررسی قانون نظام بخشی از مقررات مالی دولت و آثار آن در مرحله اجرای بودجه - 15صفحه وورد

تحقیق آماده با موضوع بررسی قانون نظام بخشی از مقررات مالی دولت و آثار آن در مرحله اجرای بودجه - 15صفحه وورد

تحقیق آماده با موضوع بررسی قانون نظام بخشی از مقررات مالی دولت و آثار آن در مرحله اجرای بودجه

تحقیق آماده با موضوع بررسی قانون نظام بخشی از مقررات مالی دولت و آثار آن در مرحله اجرای بودجه

تحقیق آماده با موضوع بررسی قانون نظام بخشی از مقررات مالی دولت و آثار آن در مرحله اجرای بودجه

تحقیق آماده با موضوع بررسی قانون نظام بخشی از مقررات مالی دولت و آثار آن در مرحله اجرای بودجه

بودجه کل کشور برنامه مالی دولت است که برای یک سال مالی تهیه و حاوی پیش بینی درآمد ها و سایر منابع تامین اعتبار و برآورد هزینه ها برای انجام عملیاتی که منجر به نیل سیاست‌ها و به اهداف قانونی می شود. اطلاعات مرتبط با فرآیند بودجه، به عنوان یک ساز و کار اثربخش، به سلامت عملیات و فعالیت‌های مالی کشور کمک قابل ملاحظه‌ای می‌نماید. بنابراین قوانین و مقررات مالی بر فرآیند و سازو کارهای بودجه‌ای تاثیر بالقوه‌ای دارند. از طرفی، هر ساله مبالغ بسیار کلانی به دستگاه‌های اجرایی، اختصاص یافته و در قالب بودجه‌های سنواتی به مصرف می‌رسند. بنابراین وجود قوانین و مقررات مالی مناسب که نحوه استفاده از بودجه را به نحو مثمرثمری بیان و تنظیم نماید می‌تواند به هر چه بهتر شدن سلامت اقتصادی و رشد و توسعه اقتصادی کشور کمک نماید. در این پژوهش، ضمن بیان مقررات مالی، بودجه و مراحل اجرای بودجه، به بررسی آثار قوانین و مقررات مالی بر نحوه اجرای بودجه پرداخته می‌شود.

واژگان کلیدی: قانون نظام بخشی، مقررات مالی دولت، بودجه، سلامت اقتصادی

تهیه و تنظیم بودجه با پیدایش دولت‌ها همراه بوده است و در ایران سابقه طولانی برای شکل اولیه آن وجود دارد. ایرانیان در کشورداری و ترتیب دفاتر دیوانی و گرفتن باج و خراج و عوارض گمرکی و اجرای اصول مالی تبحر داشته‌اند. بسیاری از ملت‌ها ترتیب کارهای دیوانی را از ایرانیان گرفته‌اند، ولی در تاریخ مالیه و اقتصاد کهن ایران به درستی بررسی و پژوهش نشده است. بودجه شاهرگ حیاتی دولت است، زیرا دولت تمام فعالیت‌های مالی خود، اعم از کسب درآمد و پرداخت هزینه برای اجرای برنامه‌های متعدد و متنوع خود را در چارچوب قانون بودجه انجام می‌دهد. بنابراین بودجه آیینه تمام نمای همه برنامه‌ها و فعالیت‌های دولت بوده و نقش بسیار مهم و حیاتی در توسعه اقتصاد ملی ایفا می‌نماید (آشتیانی، 1396).  نظام بودجه ریزی به‌عنوان یک ابزار مهم و حساس برای برنامه‌ریزی عملیات و فعالیت‌های دولت به موازات رشد و توسعه دولت و جامعه مراحل و تحولات مهمی را پشت سر گذاشته و امروزه بصورت یک نظام پیچیده فنی و مالی درآمده است. این نظام د آغاز پیدایش خود به‌علت محدودیت حوزه فعالیت دولت و به علت نگرش منفی جامعه نسبت به فعالیت‌های دولت، عمدتا یک ابزار سیاسی بوده و از دهه سوم قرن حاضر به‌علت رواج اقتصاد (کینزی) که دولت را به مداخله در فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های اجتماعی تشویق و ترغیب می‌نمود و حاکمیت دولت‌های پارلمانی توانسته بود تا حدودی اعتماد مردم را جلب کند، بودجه دولتی به‌عنوان ابزار اقتصادی و مالی علاوه بر نقش‌های سیاسی، نقش‌های اقتصادی و مالی را نیز بر عهده گرفت و بالاخره با گسترش فعالیت‌های دولتی در همه جنبه‌های زندگی و بزرگتر و پیچیده‌تر شدن سازمان‌های دولتی و پیشرفت روش‌های مدیریت و برنامه‌ریزی و ظهور تکنولوژی اطلاعاتی، امروزه نظام بودجه‌ریزی یک سیستم پیچیده‌ای از طرح‌ها و برنامه‌هاست و بودجه علاوه بر نقش‌های سیاسی و اقتصادی، نقش حساس و مهم برنامه‌ریزی را نیز عهده‌دار شده است و امروزه بودجه منعکس کننده انواع برنامه‌ریزی سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جامعه است (آشتیانی، 1396). معاونت توسعه مديريت و سرمايه انساني رييس جمهور در راستاي توانمندسازي كارمندان و مديران، طراحي و اجراي برنامه هاي آموزشي كاربردي را به عنوان يكي از اهداف راهبردي و كلان به منظور بهبود و ارتقاي سطح کمي و کيفي عملکرد فردي و سازماني و توسعه مهارت‌ها و توانايي هاي انجام کار را در دستور کار قرار داده است. در این پژوهش،محتوي بودجهکه يكي از عناوين دوره‌هاي مالي و محاسباتي ويژه سازمان‌ها، تحت عنوان « آشنايي با قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت و قانون الحاق موادي به آن » است كه براي موسسات و سازمان‌های دولتی و مدیران آنها لازم است، بیان شده است. در اين  پژوهش سعی شده بر موضوعات و مواد قانوني که مرتبط با بودجه، اجرای و اصول بودجه است، اشاره شود.

قانون مقررات مالی دولت

تحقیق آماده با موضوع بررسی قانون نظام بخشی از مقررات مالی دولت و آثار آن در مرحله اجرای بودجه

 

ماده یک قانون محاسبات عمومی کشور بودجه کل کشور را چنین تعریف می کند :

بودجه کل کشور برنامه مالی دولت است که برای یک سال مالی تهیه و حاوی پیش بینی درآمد ها و سایر منابع تامین اعتبار و برآورد هزینه ها برای انجام عملیاتی که منجر به نیل سیاستها و به اهداف قانونی می شود. از سه قسمت تشکیل شده است : 1- بودجه عمومی دولت 2- بودجه شرکت های دولتی و بانک‌ها 3- بودجه موسساتی که تحت عنوانی غیر از عناوین فوق در بودجه کل کشور منظور می شود.

بوجه عمومی دولت از اجزای زیر تشکیل شده است :

الف – پیش بینی در یافت‌ها و منابع تامین اعتبار ب – پیش بینی در یافت‌هایی که از محل در آمد عمومی و یا اختصاصی انجام می گیرد.

بر اساس اصل تقدم در آمد بر هزینه ها پرداخت‌های بودجه کل کشور تحت تاثیر در یافت‌های دولت می باشد. مکانیزم تهیه و تنظیم بودجه کل کشور ایجاب می نماید که ابتدا توان دریافتی های دولت در سال بودجه ای مربوط، پیش‌بینی و سپس بر اساس آن پرداختی ها را مشخص نماید. با توجه به مقررات قانون بودجه کشور تمام دستگاه‌های استفاده کننده از بودجه کل کشور باید پیش نیازهای اعتباری خود را برای سال بعد در قالب ارقام به سازمان برنامه و بودجه ارسال نمایند. بودجه دو طرف دارد یک طرف شامل دریافت ها و یک طرف شامل پرداخت که در هنگام تقدیم لایحه بودجه باید با هم موازنه داشته باشند.

برنامه مالی  به سه دسته تقسیم می شود :

الف- برنامه دراز مدت : منظور برنامه ای است که ضمن آن توسعه اقتصادی و اجتماعی برای یک دوره دهساله یا طولانی تر پیش بینی می شود.

ب- برنامه عمرانی پنجساله : منظور برنامه جامعی است که برای مدت پنج سال تنظیم و به تصویب مجلس می‌رسدو طی آن هدف‌ها و سیاست‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی طی همان مدت مشخص می شود. در این برنامه کلیه منابع مالی دولت و همچنین هزینه های دولت از طرف دیگر جهت رسیدن به هدفها پیش بینی می گردد.

ج- برنامه سالانه : منظور برنامه عملیات اجرائی است که سالانه تنظیم و همراه بودجه کل کشور تقدیم می‌گرددو مطابق با برنامه پنج ساله اهداف و عملیات اجرائی هر دستگاه مشخص می شود.

تحقیق آماده با موضوع بررسی قانون نظام بخشی از مقررات مالی دولت و آثار آن در مرحله اجرای بودجه

 

سال مالی : منظور یک سال هجری شمسی است که از اول فروردین ماه آغاز وبه پایان اسفند ماه ختم می شود. یکی از اصول مهم بودجه اصل سالانه بودن آن است. طبق قوانین و مقررات بودجه کشور تا قبل از تصویب قانون محاسبات در سال 1349 سال مالی تا پایان خرداد ماه سال بعد ادامه داشت. از سال 1350 مصرف اعتبارات جاری بودجه هر سال تا پایان اسفند مجاز بوده ولی اعتبارات طرح های عمرانی خاص ناحیه ای در استانها تا پایان شهریور سال بعد نیز ادامه داشت. در سال 1357 پس از پیروزی اننقلاب اسلامی سال مالی 1357 تا پایان خرداد 1385 تمدید گردیدولی در سال های بعد سال مالی کماکان به پایان اسفند ماه خاتمه یافته است.

درآمدها : درآمد های مندرج در قانون محاسبات عمومی تحت سه عنوان تعریف شده است :

  درآمد عمومی: عبارتست از درآمدهای وزارتخانه ها و موسسات دولتی و مالیات و سود سهام شرکت‌های دولتی و درآمد حاصل از انحصارات و مالکیت و سایر درآمدهائی که در قانون بودجه کل کشور تحت عنوان درآمد عمومی منظور می شود.

درآمد اختصاصی: عبارتست از درآمدهائی که به موجب قانون برای مصرف یا مصارف خاص در بودجه کل کشور تحت عنوان درآمد اختصاصی منظور می گردد.

درآمد شرکت‌های دولتی: عبارتست از درآمدهایی که در قبال ارئه خدمات و یا فروش کالا و سایر فعالیت‌هائی که شرکتهای مذکور به موجب قوانین و مقررات مجاز به انجام آنها هستند و عاید آن شرکت‌ها می‌گردد.

متن فوق تنها قسمتی از تحقیق آماده با موضوع بررسی قانون نظام بخشی از مقررات مالی دولت و آثار آن در مرحله اجرای بودجه است؛

برای دانلود کل تحقیق آماده با موضوع بررسی قانون نظام بخشی از مقررات مالی دولت و آثار آن در مرحله اجرای بودجه از لینک زیر استفاده کنید:پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 8,000 تومان
(شامل 20% تخفیف)
مبلغ بدون تخفیف: 10,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
ایمیل
موبایل
کمک به هزینه درمان بیماران سرطانی
توجه: خرید کمتر از 10,000 تومان مشتری گرامی ، برخی بانک ها از جمله بانک ملت اجازه خرید اینترنتی با مبلغ کمتر از 10000 تومان را نمی دهند باتوجه به قیمت این محصول اگر در پرداخت مشکلی داشتید از کارت سایر بانک ها برای پرداخت استفاده کنید.

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
dess_2110690_3041.zip61.6k